O U-Bijou
Wyobraź sobie wielką halę produkcyjną, gdzie pracują ciężkie prasy mechaniczne. Odgłosy uderzeń maszyn, rytmiczny huk pracy, szczęk ton metalu. Spod tej prasy wypada metalowa część, która trafi do klientów na całym świecie.
Jednak to nie wszystko. Usłyszysz jeszcze inne stuknięcie – to dźwięk padającego odłamka, który trafiłby na złom.
Mały, błyszczący element, który nas zainspirował, wymknął się przeznaczeniu i otrzymał swoje drugie życie. W rękach artystki przeistacza się w czarujący wisiorek; powstaje nie tylko biżuteria ale i opowieść o współodpowiedzialności, pięknie i wrażliwości.
Niezwykły pomysł i jego realizacja
Inspiracją do tego projektu stały się mosiężne kółeczka, które pozostały w kontenerze jako odpad produkcyjny polskiej firmy produkcyjnej Mikrostyk. We współpracy z rozwijającą swój biznes właścicielką marki MaM Jewellery Magdaleną Michalak powstało pierwsze kilka nietuzinkowych projektów, które przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Wspaniała praca Magdy, której kwestie ekologiczne również nie są obojętne poskutkowała stworzeniem szczególnej marki U-Bijou Project (Upcykling Bijou by Mikrostyk). Warto mieć jednak na uwadze, iż biżuteria ta nie jest formą zarobku dla Mikrostyku. Całe dochody ze sprzedaży przeznaczane są Fundacji Stacja Mikrostyk, działającej w sferze kultury i ekologii. Znak towarowy marki U-Bijou został przekazany przez firmę Fundacji, udzielając jednocześnie pełnego wsparcia przy założeniu sklepu internetowego i stworzenia możliwości pozyskiwania funduszy na cele statutowe Fundacji.
Wyjątkowy materiał – niebywała biżuteria
Biżuteria z odpadów to wspólna inicjatywa firmy produkcyjnej, jej pracowników i partnerów, z której jesteśmy dumni. To kolejne kroki na drodze zrównoważonego rozwoju, rozwijania współpracy międzysektorowej i szerzenia ideologii zero waste i bycia eko. Nietuzinkowe projekty i chęć szukania innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą dobrze wykorzystać odpady, mogą stać się inspiracją dla innych. Działania pro eko to niezwykle ważny zakres, który nie powinien nikomu być obojętny. A piękne rezultaty tych działań, to doskonały sposób na pozytywny odbiór i mądre zarządzanie odpadami.